Kobieta sama w podróży

Sama jedziesz? Nie boisz się? – słyszą samotne podróżniczki, gdy szykują się do wyjazdu. Podróże w pojedynkę nie są tak niebezpieczne, jak pozornie się wydają, a samotne wyruszenie w drogę nie oznacza spędzania czasu bez towarzystwa.


Coraz więcej kobiet tak podróżuje, niektóre z pasji, inne nakłonione okolicznościami. Dawni towarzysze podróży zmienili styl życia na osiadły, przyjaciółka spłaca gigantyczny kredyt na mieszkanie, a mężowi wredny szef nie chce dać urlopu. A podróż kusi… Gdy nie ma z kim jechać na wakacje, można zostać w domu, a można spróbować samotnej podróży. Fora internetowe pełne są dyskusji o podróżowaniu w pojedynkę, w sieci można znaleźć wiele blogów prowadzonych przez dziewczyny jeżdżące bez towarzystwa.


Tak jest łatwiej, bo pełniej, głębiej. Jestem tylko ja i droga. Zdana na siebie, na rozmowy z mieszkańcami, na własną wyobraźnię. Mogę chodzić własnymi ścieżkami, we własnym tempie.
Najtrudniej jest na początku, kiedy trzeba pokonać lęk przed nieznanym. A potem jest już z górki.
Zastanawiam się, dokąd chcę jechać, potem czytam, kupuję bilet i...już nie ma wyjścia, bo oddanie biletu po prostu się nie opłaca. Co zrobić po przyjeździe do obcego kraju? To samo, co robi się, podróżując w towarzystwie: znaleźć hotel.


Wbrew pozorom kobietom wcale nie jest trudniej podróżować niż mężczyznom. A wręcz przeciwnie. W tradycyjnych społeczeństwach normy obyczajowe nakazują zaopiekować się samotną podróżniczką.
Moje doświadczenie mówi, że samotna kobieta w drodze z dużym plecakiem wyciąga z ludzi to, co w nich najlepsze: gościnność, chęć pomocy, współczucie, ciekawość, a nawet uczucia macierzyńskie, a w konsekwencji niekończącą się gościnę, ucztę czy pomoc finansową.

Także polecam chociaż raz, dla samej siebie.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 03 styczeń 2012 08:38

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy


Odśwież

  • Popularne
  • Tagi
Znowu mam migrenę

Znowu mam migre…

październik 30, 2012

Jaka jest dzisiejsza kobieta sukcesu?

Jaka jest dzisi…

październik 26, 2012

Czy Polki jeżdżą po seks?

Czy Polki jeżdż…

październik 23, 2012

Dlaczego powinnam wybrać pilates?

Dlaczego powinn…

październik 20, 2012

Newsletter - dodaj mnie

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj
Ta witryna używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityki Plików Cookies. Akceptuję